Dr Pimapen

pima1963 Yılında Pimaş Boru adı ile kurulan firma yıllar içerisinde Pimapen üretimine başlamış ve çok kısa bir süre içinde sektörün en büyük firması olmuştur. Firma Hakkında detaylı bilgi ; Bir Enka Grubu kuruluşu olarak PİMAŞ 1963 yılında PVC boru üretmek amacıyla kuruldu. O zamana kadar gerek içme suyu getirmek için gerek sıhhi tesisat borusu olarak veya sulama yapmak amacıyla kullanılan borular asbest veya demirden yapılırdı. Bunlar ağır, taşıması ve döşenmesi zaman alan, çabuk işlevini yitiren, tamiri zor ve sağlık açısından olumsuz borulardı. PİMAŞ’ın PVC esaslı boruları Türkiye’de imal etmeye başlaması ile, köylere süratle içme suyu getirmek mümkün oldu. Kısa sürede binlerce köy içme suyuna kavuştu. Binalarda sıhhi tesisat işleri daha kısa zamanda, dolayısıyla daha ucuza, üstelik daha sağlıklı yapılmaya başlandı. PİMAŞ PVC esaslı borularıyla tarım sektöründe de devrim yaptı. Geleneksel salma sulamanın yerini alan Yağmurlama Sulama Sistemleri, suyu tarlaya kolay ve çabuk getirip ürüne ihtiyacı olduğu kadar su vermeyi sağladı. Verimlilik arttı; çiftçi, yılda birkaç kez ürün almaya başladı. Damlama Sulama Sistemleri, sulaması zor, muz, narenciye gibi bitkilerin sulanmasını, hatta dondan korunmasını sağladı. Ve PVC boru Türkiye’de PİMAŞ adı ile anılır oldu. 1970’lerde Türkiye de, dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi, enerji krizi ile tanıştı. Benzin kuyrukları, kalorifer yakıtı sıkıntısı hayatımıza girdi. Öte yandan kalkınan Türkiye’de kentleşme olgusu, konut yapımında hızlı bir artışa neden olmaktaydı. Çağdaş kentlerde yapılar da çağdaş malzemelerle üretilmeye başlandı. Birkaç yıl içinde çürüyen, yağmuru, soğuk havayı içeri geçiren, sık boya, bakım gerektiren eski tip ahşap, aluminyum ya da demir doğramalar, gelişmiş kentlerin gereksinmelerine çözüm olamıyordu.

PİMAŞ Siding’in bir başka önemli özelliği ise binaya kazandırdığı yüksek değerlerdeki ısı, su ve ses yalıtımdır. Bunlardan öncelikle ısı yalıtımı özelliği ile binalarda ısıtma ve soğutma giderlerinden büyük tasarruf sağlanmıştır. Bununla beraber, PİMAŞ Siding’in uygulaması sırasında kullanılan nem dengeleyici ile binanın içinde oluşan nem, tek taraflı olarak dışarı atılır ve ısı yalıtımı özelliğiyle de konutlarda yüksek ısı konforu sağlayarak kullanıcılara daha rahat yaşanılabilir mekanlar sunar. PİMAŞ Siding’in kaplandığı binalara kazandırdığı bir başka avantaj da binaların boya-bakım giderlerini ortadan kaldırarak, kendini kısa sürede kolayca amorti edebilmesidir. PİMAŞ Siding’in ömrü, kaplandığı binanın ömrü kadar uzundur.PİMAŞ Siding güvenlikli vinil dış cephe kaplaması, her zevke hitap edebilen sekiz farklı renk ana profil ve üç farklı renk yardımcı profil alternatifleri ile uygulandığı binalara estetik açıdan etkileyici bir görünüm kazandırmaktadır.Çözüm yine PİMAŞ’ tan geldi. 70’li yılların sonunda AR-GE faaliyetlerine başlayan PİMAŞ, 1982 yılında ilk PVC Pencere Sistemini Türk insanına tanıttı: PİMAPEN mükemmel yalıtım özelliği ile, enerji sorununa çözüm getiren, aynı zamanda isin-tozun, kirli havanın içeri girmesini önleyerek, kullanıldığı mekanların temizliğini kolaylaştırır. PİMAPEN , uzun ömürlü olduğu boya bakım gerektirmediği için kısa zamanda kendini amorti eden, dolayısıyla ekonomik bir malzemedir.PİMAPEN, kalabalıklaştıkça gürültüsü artan kentlerde, ses yalıtımı ile de insan sağlığını korur. Geri dönüşümlüdür, çok uzun ömürlü olduğu için, dünyamızın ve ülkemizin yok olmakta olan ağaç hazinesinin israfını önler çevre açısından ideal üründür.

1988 yılına kadar ” pencere ” üretimini kendi yapan PİMAŞ, Bayileri kanalıyla PVC Pencere sektörünü tek başına oluşturdu. PİMAŞ’ın yan sanayileri ve onbinlerce insanın çalıştığı Üretici ve Satıcı Bayilik ağı ile hızla büyüyen PİMAPEN yapısı, bütün kurumları ve işleyişi ile, sektöre yeni yatırımları çekti. 40.000 kadar insanın istihdam edildiği, PİMAPEN adından kaynaklanan bir benzetme ile ” PEN sektörü ” diye adlandırılan dev bir sektör doğdu.Bugün PİMAŞ yaptığı yatırımlarla, Gebze’deki 77.000 m 2 alan üzerine kurulu tesislerinde yılda 35.000 ton pencere için gerekli profil ve tamamlayıcı malzeme ile 4.000 ton siding için gerekli profil ve tamamlayıcı malzeme üretimini gerçekleştirecek ileri bir teknolojik aşamaya ulaşmıştır. PİMAŞ’ın bütün profil üretimleri için şuan toplam 40 adet extrüderi bulunmaktadır. Sektörünün en tecrübeli ve yetkin personelini bünyesinde barındıran Pimaş’daki 150 çalışanın %45’i üniversite mezunudur. %20’sini mühendis ve mimarların oluşturduğu Pimaş kadrosu, takım çalışmasına inanan, konusunda uzman, yenilikçi ve yetenekli bireylerden oluşur. PİMAŞ sadece bir öncü değil, çağın teknolojik gelişmelerini izleyen bir yenilikçidir. Atılan her yeni adım, tüm ürünlerine yansımakta ve gelişen tüketici ihtiyaçlarının tam karşılığı olmaktadır.PİMAPEN ülkemiz sınırlarını çoktan aşmış uluslararası bir markadır. PİMAPEN’in yurtdışı pazarlarda sağladığı olumlu imaj ve uluslararası kalite denetimleri yapan seçkin kuruluşlarca belgelenen kalitesi PİMAPEN’i gerçek anlamda bir dünya markası yapmıştır.

Pimaş Boru ve PİMAPEN’den sonra PİMAŞ; 2004 yılında programına aldığı Türkiye’nin ilk ve tek güvenlikli vinil dış cephe kaplaması PİMAŞ Siding’in üretimine başlamıştır. Sıradan siding sistemlerindeki tekli vidalama kanalı özellikle yüksek kat uygulamalarında, şiddetli rüzgarlarda yetersiz kaldığından PİMAŞ Siding’in tasarım ve üretiminde farklı çözümlemelere gidilmiştir. PİMAŞ Siding, bu soruna çözüm olarak tasarlanan Güvenlikli Kilitleme özelliği sayesinde yüksek katlı binalarda, çok şiddetli rüzgarlarda dahi yerini ve özelliğini koruyabilmektedir.
PİMAŞ Siding’in yüksek dayanımlı coex profilleri, özel katkılı sert PVC’den üretilmektedir ve bu özelliği sayesinde ultraviole ışınlarına ve her türlü iklim şartlarına karşı son derece dayanıklıdır. Alev almayan, aktarmayan ve uygulaması son derece kolay olan PİMAŞ Siding, inşaatlarda kaba ve ince sıva işine gerek bırakmadığından maliyetleri azaltmakta, binanın da ekstra yük taşımasına engel olmaktadır. Bu malzeme; dayanıklı ve bakım gerektirmeyen yapısı sayesinde fırça ve sabunlu su yardımıyla kolayca temizlenebilmektedir.Yine 2004 yılında PİMAŞ MAESTRO Kapı ve Pencere Sistemlerini üretim ve satış programına almıştır. TPV Gri contalı Maestro’nun bir özelliği de, kasa profillerindeki kanalları kapatan özel kapama profili ile hem estetik bir görünüm kazanması, hem de kolay temizlenmesi sayesinde kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Eşikli, eşiksiz kapı profilleri, ahşap görünümlü renk alternatifleri, orta kayıtsız çift kanat çift açılım seçenekleri ile MAESTRO tüm ayrıntıları düşünülmüş, eksiksiz bir sistemdir. Yüksek izolasyon özellikleri sayesinde farklı iklim koşullarında kullanılabilir. Geniş pencere ve kapı açıklıklarına da çözüm getiren bu sistem, profil yükseklikleri azaltılmış olduğu için, dar açıklıklarda bile geniş görüş imkanı ve aydınlık mekanlar yaratır.PİMAŞ’ın sahip olduğu toplam kalite anlayışı ve müşteri memnuniyeti ilkeleri, uluslararası gözetim ve belgelendirme kuruluşu ABS Quality Evaluations, Inc. Tarafından onaylanmış ve PİMAŞ ISO 9001:2000 belgesinin sahibi olmuştur. 1996 yılından beri ISO 9001 belgesi sahibi olan PİMAŞ, bu belge ile tasarımdan başlayarak, malzeme temini, tesis, üretim, servis ve AR-GE hizmetlerine değin tüm aşamaları güvence altına almaktadır.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir