Pimapen ‘ de terleme sorunu

Merhaba değerli okuyucularımız sorularınızı cevaplamaya devam ediyoruz. Balıkesir’den Havva hanım sorusunu bizlere mail olarak göndermiş. Havva hanımın sorusu ; Evimde duvarlarda sürekli terleme ıslaklık sorunu oluyor. Ustalara sorduğumda ise pimapenlerden kaynaklı olduğunu söylediler doğrumudur ? Terleme sorununu nasıl çözerim ?

Havva hanım sorunuz için öncelikle teşekkür ederiz. Sorunuza cevaplamaya başlamadan önce size yaşadığınız sorunla ilgili bilgiler vereceğiz.

Nem (Terleme ) nedir ?

Günlük yaşantımızda rutubet (nem) olarak adlandırdığımız olay havanın içinde buhar halinde bulunan sudur. Hava her sicaklikta belli bir miktar suyu buhar olarak bünyesinde tutabilir. Eğer bu miktar artar ve sıcaklık belli noktalarda düşerse buhar su alarak yoğuşur ve terleme meydana gelir. Havanin belli sıcaklıkta tutabileceği maksimum buhar miktarına doyma noktasi denir.

Evinizin içerisinde nem üreten kaynaklar

Yapilarda en önemlinem üretimi,yaşama fonksiyonlarının çeşitliliğinden doğmaktadir. Yemek pişirme, çamaşır yikama çamaşır kurutrna ,döşemelerin silinmesi ,camlarin silinmesi, su ısıtma ,ütü yapma, çiçekleri sulama v.b nem üreten kaynaklardır. Ayrıca uyuyan bir insan gecede nefes yolu ile 1000 gram su buhari üretir.

Terlemeyi önlemek için yapılması gerelenler ?

 • Evde su buharı üreten en büyğk kaynak muffaktır. Muffakta yemek pişirmenin sepep olduğu su puharını aspiratör veye baya yoluyla giderilmesi gerekmektedir. Yemek pişirirken mutfak pencerenizide açabilirsiniz.
 • Banyo, WC gibi sulu hacimlerin, kullanımdan sonra pencere yardımı ile havalandırılmasi gerekir.
 • Nemin evin diğer kısımlarına yayılmamasını engellemek için , mutfak, banyo gibi sulu hacimlerin kapilari daima kapali tutulmalidir.
 • Evin her odasi 18-20°C olmali, gerekirse duvarlara isi yalitimi ilave edilerek yüzey sıkcaklığı artırılmalıdır.
 • Ev icinde kesinlikle  çamaşır kurutmamalı ileride astım gibi rahatsızlıklara yol açan en büyük etkenlerden biridir.
 • Sobali evlerde odalarin ayni sicaklikta (18-20 °C) olmasina dikkat edilmelidir. Oda kapilari daima acik tutularak ısının eşit yayılması sağlanmalıdır.
 • Soba yada  radyatör üzerinde kesinlikle çaydanlık kaynatılmamalıdır.
 • Evde akvaryum yada fazla miktarda çiçek varsa evinizi sık aralıklarla havalandırmanız gerekmektedir.
 • Evin camlarının ve yer döşemelerinin ıslak bezle silinmesinden sonra mutlaka camlarınızı yer ve camlar kuruyacana kadar açık tutunuz.
 • Sabahları uyandığınızda mutlaka 5 dakika da olsa pimapenlerinizi açarak evinizi havalandırnız. Havalandırılmayan evlerde nem kokusu rahatsızlıklara sebep olur.

12 comments to “Pimapen ‘ de terleme sorunu”
 1. pencerelerin terlemesinin nedeni pvc pencerelerin alt kısmındaki hava delikleri kapalıysa tıpalarını çıkarın terleme kesilecektir aynı sorunu kaç yıl yaşadık sorunu çözdüm asla terleme olmuyor sizede yapmanızı öneririm saygılar

 2. VALLAH SAĞOLSUNLAR BİLGİLERİ İÇİN TEŞEKKÜRLER
  AMA BEN BU YORUMLARI OKURKEN GÜLÜYORUM YEMEK YEMEK BUHARIYMIŞ YOK ÇİÇEK SUYUİMİŞ BUNLARI BİR SEFER GEÇİN HİÇMİ HİÇ ALAKASI YOK BİZ PENCERELERİ ARALYORUZ HAVALANDIRIYORUZ ORTAM GAYET NORMAL SICAKLIK 22 TERECE ÇÜNKÜ EVDE TERMOMETRE VAR SICAKLIĞI HERAN KONTRÖL EDİYORUZ CAMLAR TERTEMİZ SABAH KALKTIĞIMIZDA
  CAMLARDAN HARIL HARIL SU AKIYOR BU DURUM HAVANIN SICAKLIĞINDA OLDUĞUNU SANMIYORUM BUNLAR BANA MANTIKLI GELMIYOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir