Pvc Pimapen Pencere Sektörü

Dünya ekonomisinde ve sanayisinde önemli bir yer tutan ülkemizde de yeni yeni gelişmekte olan PVC pencere Doğramacılığı sektöründe, meslek elemanlarının iş bulma olanakları oldukça yüksektir. Ayrıca, Gümrük Birliğine geçişin ve Avrupa Birliği ile bütünleşme çalışmaları doğrultusunda, PVC ürünlerinin uluslararası piyasalarda daha fazla yer alabilmesi için sektörün rekabet gücünün olması gerekmektedir. Kaliteli üretim yeterli bilgi ve beceri ile donatılmış, yetişmiş insan gerektirir. Bu nedenle, PVC doğramacısına talep artacaktır.

MESLEKLE İLGİLİ YASAL DÜZENLEMELER

4857 Sayılı İş kanunu.
5362 Sayılı esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları kanunu.
3308 Sayılı çıraklık ve meslek eğitim kanunu.

İşbirliği içerisinde çalıştığı meslek alanları : Alüminyum Doğramacı, Demir Doğramacı, Çelik, Aksesuar, Kauçuk, Yalıtım ve Isı cam firmaları.

Mesleğin diğer isimleri ; PVC doğramacı, PVC işlemeci, PVC kapı ve pencere sistemcisi.

PVC MESLEKİ HASTALIK RİSKLERİ

Tüm meslek dallarında olduğu gibi gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler alınmaz ve iş yapım teknikleri ile kurallarına uyulmaz ise aynı alanda uzun süre çalışma sonucu;
• Solunum yolu rahatsızlıkları
• Romatizmal rahatsızlıklar
• Bel ve boyun ağrıları
• Alerjik rahatsızlıklar
• Görme,duyma bozuklukları
• İş kazaları görülebilmektedir.

 

Mekanik yeteneğe sahip, el becerisi ve el göz koordinasyonu gelişmiş, dikkatli ve sabırlı,tasarım ve çizim yeteneğine sahip, uzun süre ayakta durabilecek bedensel güç ve sağlamlığa sahip, kimseler olmaları gerekir.

PVC SEKTÖRÜNDE EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI

Mesleğin eğitimi, yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Ayrıca; yapı meslek liselerinde, endüstri meslek liseleri ve çok programlı liselerin yapı bölümünde PVC Doğramacılık konuları öğretilmektedir.
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;

• En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
• 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
• Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
• Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

Meslek liselerine girebilmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okulların giriş şartlarına uygun olmak gerekir. PVC Doğramacı mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır. 3308 Sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler. Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında; Türkçe, Matematik, Toplam Kalite Yöntemi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Güvenliği gibi Teknik Resim, Meslek Resmi ve Meslek Bilgisi dersleri verilmektedir. Meslek derslerinde; kullanılan araç-gerecin tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması,çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra Toplam Kalite Yönetimi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır. Sektördeki lider firma ise pimapen şirketidir.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir